Træner Jesper Østergaard Nielsen har leveret denne tekst fra U16 Pige 2's træningslejr i jylland sidste weekend.
Lørdag d. 21. august tog U16 pigerne af sted mod Rækker Mølle. Gruppen var ramt af to afbud, men havde fået tilført en spiller hjemvendt fra efterskole i skikkelse af Christine Olsen.
Syv spillere drog af sted mod en træningslejr i samarbejde med rækker Mølles U18 piger, der trænes af sidste års GOG Håndbold-træner Thomas Kjærgaard.
Vi landede derovre omkring kl. 14, og efter en kort præsentation af hinanden hoppede de to hold i hallen til et træningspas.
Efter en træning, hvor det blev tydeliggjort hvilken skadessituation holdet er i pt., sluttede Laura af med at være eneste tilbage i træningens sidste minutter.
Aftenen fortsatte med afslapning, aftensmad, hyggesnak, en lille gåtur (imellem bygerne) til Rækker Mølles centrum, let leg i hallen og film. Inden folk så småt lukkede øjnene i.
Søndag vågnede vi lidt før de andre og klargjorde vores ansvarsområde- morgenmadsbuffeten.
Derefter hoppede vi i hallen til den planlagte kamp mod Rækkers piger. En kamp hvor vi viste rigtig gode takter med fremragende spil i begge ender af banen, men igen blev kampen kortvarig grundet skader i begge lejre. Efter en kort spisepause hoppede vi i løbeskoene og gik udenfor for at udnytte de omkringliggende muligheder for dogmetræning.
kl. 14 pakkede vi vores ting sammen og drog tilbage mod Sydfyn, til mobilsignal og fynske marker, efter en kanon weekend.
/Jens |