Herre 3. division åbnede sæsonforberedelserne med et femmålsnederlag (22-27) til HC Midtjyllands ligareserver.
"Det var første kamp hvor vi var samlet, og så manglede vi alligevel 4-5 stykker. Vi havde et hold, og for første gang skulle vi i gang kunne vi komme i gang med opstarten på grund af Oure, arbejde osv", fortæller Thomas Brandt.
Holdet starede sæsonen igår med at spille kamp, og det bar kampen også præg af. Indtil flere af spillerne var ude af form, og de skal ud og løbe nogle kilometer inden sæsonstarten.
"HC Midtjylland har et rigtig godt hold, de spiller hurtigt og er stærke i mand/mand situationerne, men vi formåede at gøre det okay.
Flere gang i kampen så det ud til at de skulle løbe rigtigt fra os, men vi får nogenlunde holdt stand kampen igennem, og ender med at tabe med fem mål. Det var et okay resultat, for skal man se på forskellem mellem de to hold er pt. større end fem mål", siger Thomas Brandt.
Træneren roser holdet, som består af rigtig gode spillere. Ligesom i den anden kamp mellem HCM og GOG, gik også her en spiller i stykker, det var bagspilleren Matthias Sørensen, som fik et vrid i knæet efter blot ti minutter, men Thomas Brandt mener ikke det er så alvorligt, det tyder på et forstrukket ledbånd. "Det tydede ikke på at det var revet i stykker, men det er altid svært at sige", fortæller træneren.
Thomas Brandt roser Lars Iversen for en rigtig god indsats, og han bliver holdets topscorer med 7-8, men laver også en flot indsats i forsvaret. Han har gennemgået en stor udvikling igennem de seneste to år.
/Jens |