|
U12 drenge C slog hjemme Munkebo HK med 20-11, i en kamp hvor Danni kun havde seks spillere til rådighed af foskellige årsager.
Danni havde til kampen fået hjælp af to spillere, med temmelig begrænset håndbolderfaring. Men til dagens kamp havde to spillere valgt at fokusere 100%.
"En klasseindsats af Tobias Hansen og Simon Jensen, der er førsteårs puslingespillere. De går ind og tager så meget ansvar, og er så fantastisk dygtige i denne kamp, at det var værd at sætte dem på førsteholdet. Rigtig flot indsats", fortæller Danni.
Simon spiller flydende målmand og bliver kampens topscorer med ni, ogTobias laver otte mål ud af holdets ialt 20 scoringer. Andreas Caspersen bliver også rost af træneren, "Andreas Caspersen, rigtig flot kamp, han har aldrig spillet så flot håndbold", siger Danni.
Danni roser Tobias, Simon og Andreas for at levere en fantastisk holdindsats.
Danni fortæller: "Munkebo er et fint hold, som havde nogle store spillere, men vi har bare nogle spillere som er så meget teknisk og taktisk bedre".
/Jens |