Kontakt | Print side | Føj til favoritter | Hent skemaer
Til forsiden
GOG 2010

16.02.2010

Fremragende holdindsats af 3. divisionsdamerne

GOG Håndbold vandt her til aften hjemme med 29-16 (15-11) over Nyborg GIF, efter en fremragende indsats i forsvaret efter pausen. Hermed fik hjemmeholdet revancheret det uafgjorte resultat fra kampen i Nyborg den 15. november hvor de to hold delte point ved 22-22.

Hermed er GOG Håndbold fortsat placeret i baghjulet af DHG Odense, som i øjeblikket ligger til en playoff-kamp om oprykning til 2. division.

I dagens kamp var der comeback på håndboldbanen til den tidligere landsholdsspiller Nikoline Nielsen, som har siddet udenfor med en skade i det meste af et år, hvilket gav mulighed for en fri aften til den tidligere landsholdsspiller Trine Jensen. Nikoline viste gode takter, men man kunne godt se at hun havde været væk fra banen i lang tid.

"Det var en god kamp for os, og fra os - jeg synea at vi spiller en fin kamp", fortæller træner Søren Quist efter kampen, og fortsætter "jeg synes at de ting som vi snakker om gør vi fint".

I første halvleg bruger GOG for mange resourcer på at slås med Helle Fyrsterling inde på stregen, hvilket pigerne flot løser efter pausen.

Efter pausen scorer Nyborg to af de første tre mål, inden de holder en scoringspause på mere end 20 minutter. Dette skyldes fremragende forsvarsspil af GOG'erne, og i kontraspillet er Cecilie Pedersen helt enestående og griber flere bolde som man ikke forventer at en spiller kan fange, og i man mod man situationerne med Pernille Andersen i Nyborg-målet er Cecilie sikkerheden selv.

Samtidig er det værd at bemærke at GOG ikke lader Nyborg få nogle kontrascoringer, hvilket skyldes at enten scorer hjemmeholdet, eller også er holdets returløb så godt at Nyborg ikke kan løbe kontra.

I målet leverer Duus flot sot spil, hvor hun kviterer flot for de gode arbejde fra forsvaret.

I det etablerede angrebsspil viser de gule også god koncentration, og holder på bolden til chancerne er der, frem for at holde skydetelt, så alt i alt en indsats som er klart over gennemsnittet over hele linien, og presset ligger fortsat på DHG i kampen om playoff-spillet.

GOG Håndbold - Nyborg GIF 29-16 (15-11)
GOG:
Cecilie Pedersen 10, Camilla Maibom 6, Line Maj Nielsen 3, Susanne Madsen 3, Nikoline Nielsen 3, Jeanette Carlsen 3 og Annie Andersen 1 mål.
Nyborg: Helle Fyrsterling 4, Heidi Christensen 4, Nanna Scharnweber 3, Nadia Bendixen 3, Mette Salomonsen 1 og Lise Andreasen 1 mål.
Udvisninger: GOG 3 og Nyborg 2.

 

/Jens

KLUBNYHEDER
 
10.02.2012
Simon og forsvaret slog Oure

10.02.2012
Kampflytninger

10.02.2012
Programmet for pokalfinaler i Gudmehallerne (opd.)

10.02.2012
GOG 2010 spillere mødes i U-16 Drenge 2. division

09.02.2012
Amputeret U-18 spiller sig sikkert i pokalfinalen

09.02.2012
Dame 2. division sat til vægs at Fredericia


Flere nyheder - klik her

GOG Håndbold Stærkærvej 1 5884 Gudme Tel: 62 25 21 35 Fax: 62 25 21 24 Kontakt
web by easynet