I sæsonen 2008/09 har kodeordene for U18 drengespillerne været turbolens og udvikling, turbolens fordi holdet har været plaget af et skadesmareridt på såvel liga, 2. division som U18 divisionsholdet før jul.
Dette har tvunget nogle af de tiltænkte marginalspillere nye og bærende roller, hvilket de har taget til sig og nogle har udviklet sig i en sådan grad at de har kunnet prsse sig ind i den umiddelbare A-kæde.
Det tætte samarbejde mellem U18 drengene og 2. divisionsholdet har endvidere været udviklende for spillerne, som herigennem er blevet godt rustet.
Målsætningen
For den første halvsæson var målsætningen ikke så voldsom stor, 2. division skulle sikres og U18 holdet skulle videre fra Øst-divisionen til Øst-ligaen.
Dette blev nået, 2. division sluttede efteråret af i top 6, til trods for at man gik lidt i stå til sidst, og U18 holdet sluttede på 2. pladsen i divisionen.
Efter jul skulle holdene i hus, 2. division klarede en flot 6. plads, og U18 kørte sig efter et godt forår igen ind på en andenplads. Hermed var også forårets målsætning klar, at kører 2. division hjem og komme til DM.
Nu gælder det for U18 spillerne kampen om Danmarksmesterskabet, og først to semifinaler mod AaB Håndbold (vinder af Vestligaen). Disse kampe vil goghaandbold.dk kigge nærmere på, når vi nærmer os lørdagens kamp i Gudmehallerne.
Hvis holdet trækker det længste strå, gælder det i finalen vinderen af den anden semifinale mellem AGF (toer i Vestligaen) og FIF (vinder af Østligaen).
GOG Håndbold ønsker drengene held og lykke i de to semifinaler, og så må truppen og vi andre tage den derfra bagefter.
/Jens |