Kontakt | Print side | Føj til favoritter | Hent skemaer
Til forsiden
GOG 2010

12.03.2009

Opktakt U18 GOG – ODENSE

Torsdag aften står den på lokalopgør i U18 ligaen, hvor U18 pigerne tager imod ODENSE. GOGhaandbold har talt med Troels Banggaard op til kampen.

Torsdagens kamp er mod ODENSE, hvor dan ser du frem mod kampen?

Vores kampe mod ODENSE er altid spændende, de to hold ved alt om hinanden, og ingen ønsker at tabe, der er derfor altid garanti for høj intensitet.

I har vundet de sensete kampe mod ODENSE, er I bare bedre?

Nej jeg mener ikke man kan stille det sådan op. ODENSE har som os været ekstremt hårdt ramt af skader, og så må vi ikke glemme at vi sidste i Odense vandt med et enkelt mål, efter en helt lige kamp, som nemt kunne ha haft et andet udfald. Vi har stor respekt for ODENSE, de har en fantastisk fighter vilje og giver aldrig op. Så jeg forventer en meget tæt og lige kamp, hvor begge hold vil kæmpe alt hvad de kan.

Hvad er status på jeres trup?

Pigerne har trænet fint siden vores kamp i Virum. Fem spillere har været af sted med landshold, men de er alle kommet fint tilbage. Sofie fik dog en mindre skade og vi ved endnu ikke om hun kan spille. Men overordnet ser truppen rigtigt godt ud.

Der er kampstart kl. 20.00 i Gudmehallerne - Vel mødt. 

 

/Jens

KLUBNYHEDER
 
10.02.2012
Programmet for pokalfinaler i Gudmehallerne (opd.)

10.02.2012
GOG 2010 spillere mødes i U-16 Drenge 2. division

09.02.2012
Amputeret U-18 spiller sig sikkert i pokalfinalen

09.02.2012
Dame 2. division sat til vægs at Fredericia

08.02.2012
DM igen til Gudmehallerne

07.02.2012
Sæsonens 40 bedste minutter sender U-16 Pige 2. division i pokalfinalen


Flere nyheder - klik her

GOG Håndbold Stærkærvej 1 5884 Gudme Tel: 62 25 21 35 Fax: 62 25 21 24 Kontakt
web by easynet