Søndag eftermiddag spiller GOGs U16 piger puljefinale mod Roskilde Håndbold på udebane.
I den første kamp i Gudmehallerne endte en meget spændende og intens kamp uafgjort 30-30, men i morgen er Quist og pigerne klar til at revanchere sig. For at GOG vinder rækken skal de vinde eller ved uafgjort scorer mindst 31 mål, idet Roskilde Håndbold har en markant bedre målscorer.
"Vi forventer en tæt kamp, med tempo og intensitet, som vil blive afgjort på godt forsvarsspil og målmænd", siger Søren Quist til goghaandbold.dk, og fortsætter "Vi kommer med en god fornemmelse til kampen, der er godt humør i vores trup - alle glæder sig. Jeg tror at begge hold gerne vil vinde kampen, da det giver masser af selvtillid til ligaen efter jul", slutter Quist.
De to hold vil uanset resultatet slutter som nummer 1 og 2 i rækken, og for en god ordens skyld skal det nævnes at der ikke turneringsmæssigt er nogen forskel på, om man slutter 1, 2 eller 3.
Der er kampstart i Roskildehallen søndag kl. 15.00
- vi håber at kunne lave løbende opdatering her på siden -
/Jens |