|
Når U18 pigerne torsdag kl. 20.15 møder Odense HF, er det sæsonens tredje møde mellem de to hold.
De to hold mødtes første gang i seedningskvalen den 31. august i Gudmehallerne, hvor sydfynboerne vandt et temmelig spændende opgør med 20-15. Dette forårsagede at GOG vandt kvalen, foran netop Odense.
Den 25. oktober mødtes de to hold så i Odense Idrætshal, til divisionens første opgør mellem de to hold, og ligeledes vandt GOG-pigerne efter et tæt og spændende opgør, denne gang med 25-22.
Det må derfor ventes at torsdagens kamp, også bliver en spændende affære, idet de to hold inden kampen ligger som nummer 1 og 2 i divisionen. Mens at GOG er sikker på avancement, vil en sejr til Odense HF bringe dem sikkert videre.
Desværre holdt det ikke med fight, da GOG for første gang i denne sæson tabte, dette inklussivt 2 kvalifikationsstævner, altså i 11 kampe, til BK Ydun (28-29). Vi håber at pigerne er klar til at rejse sig, efter en mindre god indsats i sidste weekend.
Der er kampstart kl. 20.15 i Gudmehallerne
Kom og støt pigerne, så de kan komme tilbage på sporet igen.
/Jens |