|
U18 drengene havde før kampen regnet med, at det ville blive en rigtig svær kamp, og det skulle vise sig at blive rigtigt.
Drengene kom dårligt fra start, og kom bagud med 5-0, forsvaret, som havde stor prioritet før kampen, fungerede ikke, og drengene var alt for passive, og lavede ikke mange spilstop.
I perioder viste spillerne deres potentiale angrebsmæssigt, og spillede os til store chancer. Men i det store hele spillede de umodent, og skød for hurtigt og på de forkerte chancer. Skal også nævnes at Ringsteds målmand stod en flot kamp.
Drengene fik aldrig bugt med den fatale start, og hang derfor efter hele første halvleg, og gik til pause bagud med 20-13.
Anden halvleg startede ikke bedre for holdet, og efter ca. 15 min. var de bagud med 10, 26-16.
Det sidste kvarter dækkede vi godt op, og det resulterede i flere flotte redninger af Emil Tellerup i målet, og det gav de nemme kontramål. I denne periode brændte de dog stadig for meget, og det var kun i glimt at vores angrebsspillet lykkedes. Det var derfor en velfortjent sejr til TMS i denne kamp
Slut resultatet blev, desværre et nederlag til de forsvarende mestre på 31-29 (20-13), og det er herved positivt at drengene vinder det sidste kvarter med 13-5.
/Jens |